Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kino Elektronik z Japan Foundation oraz Ambasadą Japonii w Polsce zapraszają na przegląd filmów japońskich Nieznane oblicza Japonii, który odbędzie się w dniach 20, 22 i 23 lutego.

20 lutego: 

19:00 – Otwarcie 
19:20 – Pokaz filmu „Sen o południku”

O filmie:

„Taiga drama” to japońskie określenie na całoroczny serial historyczny, który każdego roku wyświetlany jest w telewizji publicznej NHK. Bohaterami sagi są ważne dla Japonii postacie historyczne. Na pomysł promocji regionu za pomocą takiego serialu wpadają pracownicy urzędu miasta Katori w prefekturze Chiba. Planują zekranizować historię lokalnego bohatera, Ino Tadataki, znanego z autorstwa pierwszej mapy Japonii. Realizacja przedsięwzięcia napotka wiele trudności, ale wyjawi również wiele nowych informacji związanych z historią powstania mapy.

Reżyseria: Kenji Nakanishi
Czas trwania: 112 min

22 lutego:

20:00 – Pokaz filmu „Amok AI”

O filmie:

Kolejny thriller twórcy popularnego „Wyznania mordercy” z 2017 roku. Kosuke Kiryu, genialny naukowiec, tworzy program do monitorowania zdrowia i funkcji życiowych człowieka oparty na sztucznej inteligencji. Jego motywacja jest bardzo silna – chce uratować chorą żonę. Program nie uzyskuje jednak aprobaty rządu, a zrozpaczony śmiercią ukochanej Kiryu wyjeżdża z kraju. Po kilku latach program pod nazwą NOZOMI (jap. nadzieja) zostaje wdrożony i staje się nieodłączną częścią życia codziennego Japończyków. KIryu wraca do kraju, aby odebrać nagrodę za swoje zasługi. W tym samym czasie z programem zaczyna dziać się coś niedobrego – zamiast pomagać użytkownikom, staje się dla nich śmiertelnie niebezpieczny. W kraju wybucha panika. Kiryu ma tylko 24 godziny, aby uratować społeczeństwo przed zagładą.

Reżyseria: Yu Irie
Czas trwania: 131 min

23 lutego:

18:00 – Pokaz filmu „Ito”

O filmie:

Nastoletnia Ito mieszka razem z ojcem i babcią w niewielkim miasteczku Itayanagi w północnej Japonii. Choć jest utalentowana muzycznie – gra na shamisenie, tradycyjnym japońskim instrumencie strunowym, to powoli traci nim zainteresowanie. Pod wpływem impulsu odpowiada na ogłoszenie o pracę w tzw. maid cafe, czyli kawiarni, w której obsługa przebrana za pokojówki traktuje każdego klienta jak pana domu. Dla nieco zamkniętej w sobie dziewczyny będzie to wyzwanie, jednak okaże się cennym doświadczeniem.

Reżyseria: Satoko Yokohama
Czas trwania: 116 min

 

20:15 – Pokaz filmu „Rybia opowieść”
O filmie:

Film oparty na autobiografii popularnego japońskiego biologa morskiego, znanego pod pseudonimem Sakana-kun (pan Ryba).
Główny bohater, Mibo, od dziecięcych lat ma bzika na punkcie ryb. Nietypowe hobby martwi nieco jego ojca, jednak pasję chłopca z całych sił wspiera jego mama, wierząc, że jest on posiadaczem niezwykłego talentu. To właśnie ona daje mu w prezencie pierwszy atlas ryb. Niewystarczające wyniki w nauce uniemożliwiają mu podjęcie studiów wyższych, jednak Mibo wciąż marzy o zostaniu ekspertem od ryb. Zatrudnia się w miejscach, w których może obcować ze swoimi ulubionymi zwierzętami: w akwarium, barze sushi czy sklepie akwarystycznym. Jednak prawdziwym przełomem okaże się spotkanie z przyjacielem z dzieciństwa.Ciekawym zabiegiem reżysera jest zatrudnienie do roli Mibo nie aktora, lecz aktorki.

Reżyseria: Shuichi Okita
Czas trwania: 139 min