„Pani od polskiego” to poruszający filmowy hołd dla kobiet, które w czasach wojny nie tylko przetrwały, ale miały odwagę kochać, wierzyć i walczyć. Opowiada o sile, godności i nieustępliwości – nawet wtedy, gdy świat zdaje się rozpadać na kawałki.
Rok 1942. Kresy. Młoda, niezależna Eliza podejmuje pracę jako nauczycielka w wiejskiej szkole. Wśród uczniów poznaje Stacha – buntowniczego chłopaka, który unika obowiązków, ale nie pozostaje jej obojętny. Ich relacja szybko przeradza się w uczucie, które wkrótce zostanie wystawione na najcięższą próbę. Stach zostaje zesłany na roboty przymusowe do III Rzeszy. Eliza, nosząca pod sercem jego dziecko, nie rezygnuje z miłości – po porodzie rusza śladami ukochanego, by odnaleźć go w sercu ogarniętych wojną Niemiec.
Frankfurt. W świecie upokorzeń, nieludzkiej pracy i strachu Eliza próbuje ocalić to, co najważniejsze – godność, bezpieczeństwo dziecka i uczucie do mężczyzny, który z początku traktował ich relację jak przelotny romans. W cieniu wojny między Elizą a Stachem rodzi się nowa bliskość – dojrzalsza, prawdziwsza, hartowana w ogniu wspólnego cierpienia.
Scenariusz filmu został oparty na autentycznych relacjach Polaków wywiezionych na przymusowe roboty podczas II wojny światowej. To uniwersalna opowieść o sile przetrwania, niezgodzie na zło i próbie przeciwstawienia się losowi.
Za kamerą stanął świętej pamięci Arkadiusz Tomiak – wybitny operator, autor zdjęć do takich filmów jak Karbala, Obława czy Fotograf. Jego wrażliwość i filmowa precyzja nadały obrazowi głębi i autentyczności, tworząc sugestywny portret wojennej rzeczywistości. To jeden z jego ostatnich projektów – realizowany z pełnym zaangażowaniem, sercem i zaufaniem do wyczucia chwili. Jak sam często powtarzał: „Intuicja mówiła mi, że będzie dobrze – i było.” Właśnie ta intuicja uczyniła jego zdjęcia tak wyjątkowymi – pełnymi emocji, światła i prawdy.
Scenariusz i reżyseria to dzieło Radosława Piwowarskiego – mistrza kina emocji, twórcy takich filmów jak Pociąg do Hollywood, Yesterday czy Kolejność uczuć. W Pani od polskiego łączy dramat wojenny z poruszającą historią miłosną, tworząc pełen emocji portret kobiety, która nie godzi się na bezsilność i walczy – o miłość, o dziecko, o siebie.
W rolach głównych wystąpili:
Sylwia Skrzypczak-Piękoś (Wojenne dziewczyny, Belfer 2) i Vitalik Havryla (Planeta Singli. Osiem historii, #BringBackAlice), którym partneruje międzynarodowa obsada, m.in. Michael Schiller (Lista Schindlera, Rojst), Wolfgang Boos (Kamienie na szaniec), Robert Gonera, Anna Dzieduszycka i Mirosław Jękot.
Za produkcję filmu odpowiada Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, znana z takich tytułów jak Czerwone maki, Strzępy, Chłopi.
Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W kinach od 9 maja!
Bilety dostępne online i w kasie Kina Elektronik.
Gatunek: dramat wojenny, romans
Produkcja: Polska 2025
Dystrybucja: Kino Świat
Reżyseria i scenariusz: Radosław Piwowarski
Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
Obsada: Sylwia Skrzypczak-Piękoś, Vitalik Havryla, Mirosław Jękot, Michael Schiller, Wolfgang Boos, Robert Gonera, Anna Dzieduszycka, Sandra Naum, Adrianna Izydorczyk
Kino Elektronik – Tu zaczyna się kino!