Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

9 czerwca o g. 19 w Kinie Elektronik na warszawskim Żoliborzu przeczytamy „Kasandrę” Łesi Ukrainki. To jedno z największych dzieł najwybitniejszej kobiety w historii ukraińskiej kultury. Opowiada o prawdzie i kłamstwie, o wojnie i dyplomacji, o wierze i cynizmie, o miłości i nienawiści…

Wstęp na wydarzenie – co łaska. Oprócz datków finansowych można także przynosić pomoc rzeczową: jedzenie (konserwy, weki, słoiczki dziecięce) i środki higieny. Wszystko, co uda nam się zebrać, przekażemy punktowi pomocowemu działającemu przy Narodowym Teatrze Dramatycznym w Iwano-Frankiwsku.

Łesia Ukrainka (1871-1913) – ukraińska poetka, dramatopisarka, tłumaczka i krytyczka literacka. Autorka takich dramatów jak „Pieśń lasu”, „Bojarynia” czy „Kasandra”, stale obecnych na scenach ukraińskich teatrów, a w Polsce nigdy dotąd niewystawianych. Przełożyła na język ukraiński m. in. dzieła Adama Mickiewicza, Wiktora Hugo czy Homera.

„Kasandra” należy do tych utworów Łesi Ukrainki, w których Autorka sięga do historii starożytnej. Ukazuje kulisy końcowego etapu wojny trojańskiej. Centralną postacią dramatu czyni trojańską królewnę Kasandrę, jasnowidzącą wieszczkę, w której tragiczne przepowiednie nikt nie chce wierzyć. W mistrzowsko napisanych dialogach między precyzyjnie skonstruowanymi postaciami rozgrywa się wielopiętrowy dramat – osobiste tragedie owdowiałych kobiet, katastrofa podbitego narodu, brud politycznej gry.

W najbliższy czwartek w Kinie Elektronik zdarzy się wyjątkowa okazja usłyszenia na żywo tego nieznanego w Polsce dramatu, czytanego przez znakomitych aktorów w bezinteresownym geście wsparcia dla ukraińskich przyjaciół.

Łesia Ukrainka

KASANDRA

występują:

Kasandra – Edyta JANUSZEWSKA
Poliksena – Paulina MASIAK
Helen – Krzysztof SZCZEPANIAK
Parys/Egistos – Kamil PRUBAN
Helena/Klitemnestra – Angelika KUROWSKA
Andromacha – Jowita KROPIEWNICKA
Niewolnica – Agata PUTERKO
Dolon – Mikołaj BAŃDO
Onomaj – Marcin KWAŚNY
Flecista – Teresa KOWALIK
Sinon – Tomasz NOSIŃSKI
Wartownik – Łukasz BORKOWSKI
Agamemnon/Menelaos – Wiktor LOGA-SKARCZEWSKI

reżyseria – Jerzy MACHOWSKI