Serdecznie zapraszamy na 4. edycję Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych w dniach 26-31 października do kin Elektronik i Amondo oraz do Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”.
W programie konkursowym znalazły się 33 wspaniałe krótkometrażowe filmy animowane, które składają się na 4 bloki filmowe. Znamienite jury w składzie: Ewa Sobolewska, Izumi Yoshida i Alexandre Siqueira wybierze najlepsze z najlepszych filmów!
W tym roku w ramach WAFF mamy także konkurs na Najlepszy Polski Film Animowany. W programie festiwalu znalazły się również animacje z Ukrainy, animowane horrory oraz warsztaty i wykład z udziałem animatorów i specjalistów z branży.
Bloki konkursowe:
👉 Women’s Circle to nie tylko historie kobiet, ale przede wszystkim historie traktujące o tym, czym jest kobiecość w kontekście fizycznej budowy ciała, seksualności czy bagażu przekazywanego nam przez pokolenia. Szczególnie poruszający film, Granny’s sexual life (reż. Urška Djukić, Émilie Pigeard), oparty jest na zapiskach i wspomnieniach kobiet z reportażu “Fire, Ass and Snakes are not toys”. Prostą, niemalże wulgarną formą wizualną opowiada historie z życia seksualnego naszych babć i prababć – o ich brutalności, bezkompromisowości, patriarchacie i metodach przetrwania. W tym bloku widzowie będą mieli szansę obejrzeć ostatnią animację z zachwycającego tryptyku Marty Pajek Figury Niemożliwe i inne historie, I, czy subtelnie opowiedzianą historię o zmianie płci w All Those Sensations in My Belly (reż. Marko Djeska).
👉 Family Moves oparty jest na złożonościach i zawiłych strukturach relacji rodzinnych. To tu tworzą się najbardziej skomplikowane emocjonalne układanki, formułują i zawiązują zależności. W ramach Family Moves prezentowany jest między innymi najnowszy film jednego z najbardziej rozpoznawalnych duetów polskiego świata animacji – Slow Light w reżyserii Kijek/Adamski oraz A brief history of us w reżyserii wybitnego pisarza, Etgara Kereta, który zasłynął z tego, że jego krótkie opowieści były jednymi z najchętniej adaptowanych na świecie.
👉 Ecce Homo składa się najwięcej filmów traktujących o stanie obecnego świata i pozycji człowieka w stosunku do natury, drugiego człowieka i przeszłości, m.in. jeden z najczęściej nagradzanych w tym roku filmów Letter to a Pig (reż Tal Kantor), będący opowieścią o liście napisanym przez ocalałego z Holocaustu człowieka do świni oraz o stosunku młodego pokolenia do historii. Warta zobaczenia jest też zachwycającą technicznie animacja Of Wood (reż. Owen Klatte), która wykonana została przez rzeźbienie klatek historii ludzkości w kłodzie drewna. Kolejną propozycją jest poruszający, animowany dokument o efekcie ludzkich decyzji – Było sobie morze Joanny Kozuch, opowiadający o historii Morza Aralskiego – morza, które wyschło.
👉 Playground jest mieszanką filmów lekkich i śmiesznych z obrazami onirycznymi oraz koszmarami. Filmem otwierającym program jest Luis I. King of Sheep (reż. Markus Wulf), który fantazjuje na temat poczynań stada owiec w momencie, gdy jedna z nich znajduje koronę i mianuje się królem. Zaprezentowana zostanie nagrodzona BAFTĄ poetycka impresja o samotności i uwiązaniu pasażerów czekających na ostatni autobus w Do not feed the pidgeons (reż. Antonin Niclass), a także sensualnie erotyczny epizod z życia plastelinowych Aksolotlów w Zoon (reż. Jonathan Schwenk). W tym programie pojawia się zdecydowanie najwięcej szalonych pomysłów, a także brutalnych i krwawo interpretujących rzeczywistość scen, dlatego jest on nieodpowiedni dla dzieci.
⚠️ Uwaga: Filmy kierowane są do widzów dorosłych. Animacje wyświetlane będą z napisami w języku angielskim.
BILETY DOSTĘPNE W KASACH kin Elektronik, Amondo i Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” a niebawem także online na stronach wszystkich 3 miejsc festiwalowych.
Partner główny wydarzenia: Platige Image
Partner instytucjonalny: Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Patronat medialny: PanAnimacja
Warsztaty z animatorami wspierane przez Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji
Oprawa graficzna: Jacek Walesiak