“Her Name Was Europa” o próbach odtworzenia tura, wymarłego gatunku zwierzęcia, i “Enthusiasm” – pierwszy w Polsce pokaz filmów Anji Dornieden i Juana Davida Gonzáleza Monroya oraz spotkanie z twórcami.

W kinie Eleltoronik 25 października o godz. 20.00 odbędzie się pierwszy w Polsce pokaz filmów Anji Dornieden i Juana Davida Gonzáleza Monroya, tworzących duet Ojoboca. Po projekcji filmów “Her Name Was Europa”, pokazywanego m.in. w ramach Forum Expanded Berlinale i DocumentaMadrid, oraz “Enthusiasm” zapraszamy na spotkanie z twórcami o niezależnej produkcji filmowej, awangardowych inspiracjach w twórczości Ojoboca, o tym, w jaki sposób obrazy są kształtowane w wyobraźni i (nie)możliwych sposobach fotograficznego i filmowego ich przedstawienia.

“Her Name Was Europa” stanowi rodzaj eseju filmowego o funkcjonowaniu w społecznej wyobraźni obrazu tura, przodka współczesnego bydła domowego. Ostatni dziki tur wyginął w Puszczy Jaktorowskiej w Polsce w 1627 roku. Wymarcie tura, któremu przypisywane były magiczne właściwości, jest pierwszym udokumentowanym wyginięciem zwierzęcia. Film przybliża historię prób odtworzenia wymarłego gatunku i przywrócenia go do życia, które zaczęły się materializować w XX wieku.
Projekcji filmu “Her Name Was Europa” będzie towarzyszył pokaz filmu “Enthusiasm” będącym wizualnym esejem o oczekiwaniu na obraz kota.

Anja Dornieden i Juan David González Monroy to filmowcy mieszkający w Berlinie. Pracują razem jako duet OJOBOCA. Wspólnie praktykują Orroryzm, symulowaną metodę wewnętrznej i zewnętrznej transformacji. Od 2010 roku są członkami prowadzonego przez artystów laboratorium filmowego LaborBerlin.
Spotkanie z twórcami po projekcji filmów “Her Name Was Europa” i “Enthusiasm” poprowadzi Gabriela Sitek. Rozmowa odbędzie się w języku angielskim.

Pokaz filmów “Her Name Was Europa” i “Enthusiasm” stanowi część europejskiego tourne grupy OJOBOCA (http://ojoboca.com/).

Więcej o filmach:

Her Name Was Europa
16mm | 76 min | czarno-biały | 2020
Reżyseria i scenariusz: Anja Dornieden, Juan David González Monroy
Zdjęcia: Anja Dornieden, Juan David González Monroy
Montaż: Anja Dornieden, Juan David González Monroy
Muzyka: Anja Dornieden, Juan David González Monroy
Dźwięk: Christian Obermaier
Producenci: Anja Dornieden, Juan David González Monroy
Produkcja: Ojoboca (http://ojoboca.com/)
Wybrane festiwale i nagrody: Limits of Control – Films by Ojoboca, Museum of the Moving Image; Nowy Jork, USA 2022; DocumentaMadrid; Madryt, Hiszpania 2020; Viennale; Vienna, Austria 2020; Black Canvas Festival de Cine Contemporáneo; Mexico City, Meksyk 2020; New York Film Festival – Currents; Nowy Jork, USA 2020; IndieLisboa; Lisbon, Portugal 2020; Berlin International Film Festival – Forum Expanded; Berlin, Niemcy 2020
Tur to nazwa nadana dzikiemu przodkowi współczesnego bydła domowego. Ostatni dziki tur wyginął w Puszczy Jaktorowskiej w Polsce w 1627 roku. Wymarcie tura, któremu przypisywane były magiczne właściwości, jest pierwszym udokumentowanym wyginięciem zwierzęcia. Zanikanie tego gatunku było spowodowane zarówno polowaniami, jak i wprowadzeniem hodowli udomowionego bydła.

Cechy przypisywane temu zwierzęciu, takie jak szybkość, siła i odwaga, były wiązane się z jego symboliczną mocą. Niektórym częściom jego ciała przypisywano nadprzyrodzone właściwości. Sierść z jego czoła między rogami i kościom w kształcie krzyża miały mieć magiczne działanie. Ci, którzy je nosili, mieli stać się posiadaczami cech zwierzęcia.
W XX wieku zaczęły się materializować próby odtworzenia wymarłego gatunku i przywrócenia go do życia.

Enthusiasm
8 min | kolorowy | 2022
Reżyseria i scenariusz: Anja Dornieden, Juan David González Monroy
Zdjęcia: Anja Dornieden, Juan David González Monroy
Montaż: Anja Dornieden, Juan David González Monroy
Producenci: Anja Dornieden, Juan David González Monroy
Produkcja: Ojoboca (http://ojoboca.com/)
Wybrane festiwale i nagrody: Diffraktion # 11, Freilichtbühne Weißensee, Berlin, Germany 2022; Limits of Control – Films by Ojoboca, Museum of the Moving Image; New York, USA 2022; Prismatic Ground; New York, USA 2022
Film o oczekiwaniu, aby zobaczyć kota.
Więcej o twórczości i działalności Anji Dornieden i Juana Davida Gonzáleza Monroya: http://ojoboca.com/.

Start: 2022-10-25 20:00:00

kup bilet