9 czerwca o g. 19 w Kinie Elektronik na warszawskim Żoliborzu przeczytamy „Kasandrę” Łesi Ukrainki. To jedno z największych dzieł najwybitniejszej kobiety w historii ukraińskiej kultury. Opowiada o prawdzie i kłamstwie, o wojnie i dyplomacji, o wierze i cynizmie, o miłości i nienawiści…

Wstęp na wydarzenie – co łaska. Oprócz datków finansowych można także przynosić pomoc rzeczową: jedzenie (konserwy, weki, słoiczki dziecięce) i środki higieny. Wszystko, co uda nam się zebrać, przekażemy punktowi pomocowemu działającemu przy Narodowym Teatrze Dramatycznym w Iwano-Frankiwsku.

Łesia Ukrainka (1871-1913) – ukraińska poetka, dramatopisarka, tłumaczka i krytyczka literacka. Autorka takich dramatów jak „Pieśń lasu”, „Bojarynia” czy „Kasandra”, stale obecnych na scenach ukraińskich teatrów, a w Polsce nigdy dotąd niewystawianych. Przełożyła na język ukraiński m. in. dzieła Adama Mickiewicza, Wiktora Hugo czy Homera.

„Kasandra” należy do tych utworów Łesi Ukrainki, w których Autorka sięga do historii starożytnej. Ukazuje kulisy końcowego etapu wojny trojańskiej. Centralną postacią dramatu czyni trojańską królewnę Kasandrę, jasnowidzącą wieszczkę, w której tragiczne przepowiednie nikt nie chce wierzyć. W mistrzowsko napisanych dialogach między precyzyjnie skonstruowanymi postaciami rozgrywa się wielopiętrowy dramat – osobiste tragedie owdowiałych kobiet, katastrofa podbitego narodu, brud politycznej gry.

W najbliższy czwartek w Kinie Elektronik zdarzy się wyjątkowa okazja usłyszenia na żywo tego nieznanego w Polsce dramatu, czytanego przez znakomitych aktorów w bezinteresownym geście wsparcia dla ukraińskich przyjaciół.

Łesia Ukrainka

KASANDRA

występują:

Kasandra – Edyta JANUSZEWSKA
Poliksena – Paulina MASIAK
Helen – Krzysztof SZCZEPANIAK
Parys/Egistos – Kamil PRUBAN
Helena/Klitemnestra – Angelika KUROWSKA
Andromacha – Jowita KROPIEWNICKA
Niewolnica – Agata PUTERKO
Dolon – Mikołaj BAŃDO
Onomaj – Marcin KWAŚNY
Flecista – Teresa KOWALIK
Sinon – Tomasz NOSIŃSKI
Wartownik – Łukasz BORKOWSKI
Agamemnon/Menelaos – Wiktor LOGA-SKARCZEWSKI

reżyseria – Jerzy MACHOWSKI