MEDIUM to hipnotyzujący i trzymający w napięciu horror o opętaniu w konwencji „Blair Witch Project”. Za projekt odpowiedzialni są dwaj mistrzowie azjatyckiego kina grozy – Banjong Pisanthanakun, autor kultowego „Shutter – Widmo” oraz Na Hong-jin, reżyser fantastycznego „Lamentu”. Połączone siły obu twórców dały w efekcie niezwykle klimatyczne, mroczne i przewrotne dzieło, w sprytny sposób splatające mistykę lokalnej kultury z współczesnym przesłaniem. Na Hong-jin, który jest zarówno scenarzystą jak i producentem filmu spotkał się i przeprowadził wywiady z ponad 30 szamanami, próbując zrozumieć ich świat oraz wiarę. Jak sam powiedział: „Po nakręceniu LAMENTU pragnąłem opowiedzieć historię szamana Il-gwanga. Zacząłem się zastanawiać, jak mógłbym pokazać jego losy w innym miejscu, z innymi bohaterami. Tak powstało MEDIUM”.
Film został uznany przez widzów i krytyków, którzy docenili nie tylko fascynującą historię, ale także niesamowite walory wizualne: przepiękne plenery, wyjątkowe zdjęcia i mnogość rozwiązań technicznych. W Polsce MEDIUM można było zobaczyć na ostatnim Festiwalu Filmowym Pięć Smaków.
Opis filmu:
Ekipa dokumentalistów podąża za Nim, szamanką zamieszkującą magiczną krainę Isan na północy Tajlandi, której siostrzenica Mink cierpi z powodu nietypowych objawów, związanych najprawdopodobniej z jej szamańskim rodowodem. Filmowcy postanawiają śledzić młodą dziewczynę w nadziei, że uchwycą proces szamańskiego przejścia na kolejne pokolenie. Tymczasem zachowanie Mink staje się coraz bardziej niepokojące.