2 grudnia o godz. 19:00 zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu UMRZESZ MAJĄC 20 LAT

(UWAGA! Pokaz przeniesiony z 10 listopada. Zakupione bilety na seans 10 listopada zachowują ważność)

 

Sudański film „Umrzesz, mając 20 lat” otworzył ubiegłoroczną edycję festiwalu filmowego AfryKamera, największego wydarzenia kulturalnego w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconego Afryce. W polskich kinach będzie można oglądać go od 13 listopada.

Prowincja Al Dżazira w Sudanie. Podczas błogosławieństwa swego nowo narodzonego syna Sakina słyszy złą wróżbę – Muzamil umrze w wieku 20 lat. Od tej pory życie chłopca naznaczone jest tą przepowiednią. Chłopiec nie marzy, nie planuje, nie potrafi cieszyć się życiem, a jedynie czeka na spełnienie wyroku. Upływ czasu odmierzają kolejne kreski rysowane przez matkę na ścianach domu. Jedyne chwile radości przynoszą mu przyjaciółka Naima i Suleiman, który zwiedził pół świata i dzięki któremu Muzamil ogląda swój pierwszy film. Czy chłopcu uda się wyrwać z kręgu śmierci? I co stanie się w dniu jego dwudziestych urodzin?

Film opowiada o tym, jak silna wiara może wpłynąć na ludzkie życie i jak czasami bywa używana politycznie. W Sudanie rząd Omara el-Beshira użył islamu, aby zamknąć usta wszystkim – kiedy mówisz „Bóg mówi”, nikt tego nie kwestionuje. Mój film to zaproszenie do wolności. Nic i nikt nie może ci powiedzieć: takie jest twoje przeznaczenie, taki los jest ci pisany. Musisz sam zdecydować, jakie będzie twoje życie – mówi reżyser, Amjad Abu Alala.

Film był pokazywany na największych światowych festiwalach filmowych: w Wenecji, Toronto, Busan czy Mumbaju. To dopiero ósmy film fabularny, jaki kiedykolwiek powstał w Sudanie.

 

BILETY JUŻ W SPRZEDAŻY W KASIE KINA ORAZ ON-LINE. Kliknij w podświetloną datę