26. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW rozpocznie się w tym roku 29 maja i potrwa 10 dni.

Wyjątkowo odbędzie się online, na największej na świecie platformie zrzeszającej kilkadziesiąt kin studyjnych, w tym wirtualną salę kina ElektronikMOJEeKINO.PL – która wystartuje 21 maja. W programie znajdzie się ponad 30 filmów, z których 20 to premiery lub przedpremiery.

Kilka z nich prezentujemy poniżej.

Dodatkowo poniżej podajemy listę kin, które wezmą udział w festiwalu.
Podczas tegorocznej WIOSNY FILMÓW, widzowie zobaczą kilkadziesiąt filmów z całego świata, nagrodzonych i wyróżnionych na najważniejszych festiwalach filmowych. Jak zwykle w programie znajdą się obrazy pokazywane w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno czy San Sebastian. Festiwal zaprezentuje także tytuły nagrodzone lub nominowane do Europejskich Nagród Filmowych oraz Oscarów.

Jednym z filmów, który zostanie pokazany pierwszy raz w Polsce, będzie oparty na prawdziwej historii dramat psychologiczny „NADZIEJA”. W jedną z głównych ról wcielił się doskonale znany polskim widzom Stellan Skarsgard („Czarnobyl”, „”Człowiek, który zabił Don Kichota”, „Dogville” czy „Buntownik z wyboru”). Film duńskiej reżyserki Marii Sødahl jest subtelną i wzruszającą opowieścią o życiowych priorytetach i potrzebie bliskości.

Wśród premier na WIOŚNIE FILMÓW znajdzie się także japoński thriller „ZAGINIONA DZIEWCZYNA”, pokazywany m.in. w Toronto oraz Locarno. Nowy film jednego z ciekawszych japońskich reżyserów Kōjiego Fukady to trzymająca w napięciu opowieść o osaczeniu oraz walce o własną godność. Misternie skonstruowana fabuła wiele mówi o dzisiejszym społeczeństwie Kraju Kwitnącej Wiśni, jest też interesującą refleksją nad kondycją współczesnych mediów.
Festiwal szykuje również gratkę dla fanów kina włoskiego, którzy znajdą w programie kilka tytułów dla siebie. Cześć z nich będzie pokazana w Polsce po raz pierwszy. Jedną z premier będzie „MARTIN EDEN”. Adaptacja bestsellerowej powieści Jacka Londona pod tym samym tytułem, której akcję przeniesiono do uwielbianego przez filmowców Neapolu. Film zdobył wiele nagród na światowych festiwalach, w tym nagrodę dla najlepszego aktora podczas ostatniego festiwalu filmowego w Wenecji czy Nagrodę Platform na MFF w Toronto.

Kolejną premierą na festiwalu będzie najnowszy film mistrza włoskiego kina Ferzana Özpetka „SEKRET BOGINI FORTUNY”. Główne role reżyser powierzył gwiazdom włoskiego kina, doskonale znanym również polskiej publiczności: Stefano Accorsiemu, Jasmine Trince oraz Edoardowi Leo. Jasmine Trinca za swoją kreację otrzymała najważniejszą włoską nagrodę filmową dla najlepszej aktorki – David di Donatello.
W programie WIOSNY FILMÓW znajdą się także pokazy przedpremierowe. Jednym z nich będzie seans nowego filmu Roya Anderssona – „O NIESKOŃCZONOŚCI”. Ten jeden z najbardziej oryginalnych europejskich twórców, w charakterystyczny dla siebie sposób snuje refleksję nad ludzkim życiem. Wykorzystuje do tego narzędzia dobrze są znane z jego poprzednich filmów. Obraz otrzymał m.in. nagrodę za reżyserię na ostatnim festiwalu w Wenecji, a także Europejską Nagrodę Filmową za najlepsze efekty specjalne.

„NAJGORSZE WIERSZE ŚWIATA” to kolejna przedpremiera, która pojawi się w programie tegorocznej WIOSNY FILMÓW. Nowy film węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza, zdobył uznanie na wielu festiwalach, w tym na ubiegłorocznej CINERGII, gdzie został wyróżniony przez publiczność. Obrazując różne oblicza swojego bohatera, Reisz tworzy uniwersalną opowieść o otaczającym nas świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji.

O kolejnych tytułach, które znajdą się w programie festiwalu będziemy informować już wkrótce. A poniżej podajemy listę kin, w których odbędzie się tegoroczna edycja WIOSNY FILMÓW.
WIOSNA FILMÓW będzie pierwszym w Polsce festiwalem filmów fabularnych online. Odbędzie się na platformie wirtualnych kin MOJEeKINO.PL, na której zrzeszonych jest kilkadziesiąt kin studyjnych. Poniżej podajemy listę tych, które wezmą udział w festiwalu WIOSNA FILMÓW. Widzowie będą mogli więc oglądać filmy w wirtualnych salach swojego ulubionego kina.

Więcej szczegółów na temat zasad działania platformy podamy niebawem.

 

6. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW startuje 29 maja i potrwa do 7 czerwca. Bilet na każdy seans to koszt 15 złotych.
ORGANIZATOREM 26. FESTIWALU FILMOWEGO WIOSNA FILMÓW jest Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”.

Partnerem Festiwalu WIOSNA FILMÓW jest Stowarzyszenie Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, które stworzyło największą na świecie platformę wirtualnych kin MOJEeKINO.PL

Więcej informacji na stronach:
www.wiosnafilmow.pl
www.facebook.com/wiosnafilmow
a już od 21 maja także na stronie www.MOJEeKINO.PL