Wyróżniony pierwszą w historii Specjalną Złotą Palmą w Cannes obraz „Jean-Luc Godard. Imaginacje” to awangardowy esej niekwestionowanego Mistrza Kina będący kolażem m.in. z klasycznych dzieł filmowych, telewizyjnych newsów oraz amatorskich filmów rodem z YouTube’a.
 
ZAPRASZAMY:
 
 
O FILMIE:
88-letni twórca „Do utraty tchu” wcielając się w rolę narratora prowadzi nas przez fascynujący labirynt własnego umysłu, w którym Pierre Paolo Passolini sąsiaduje z Alfredem Hitchockiem i Michaelem Bay’em, Jan Sebastian Bach z Włodzimierzem Wysockim, a John Milton z Fiodorem Dostojewskim. „Jean-Luc Godard. Imaginacje” to kino ery multimediów, w której odbiorcy nieustająco bombardowani są fragmentarycznymi obrazami i dźwiękami z ekranów telewizorów, komputerów, telefonów komórkowych, a nawet smartwatchy. I na ich podstawie budują swój ogląd rzeczywistości.
 
Będący ojcem francuskiej Nowej Fali i jednym z czołowych reżyserów kina europejskiego Godard zrealizował blisko 100 filmów fabularnych długo- i krótkometrażowych, dokumentów i esejów. Jego dzieła ośmiokrotnie prezentowane były w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Jest również laureatem najważniejszych nagród Berlinale oraz MFF w Wenecji. W 2007 roku otrzymał Europejską Nagrodę Filmową za osiągnięcia życia, zaś w 2010 roku honorowego Oscara za wkład w światową kinematografię.
 
W „Jean-Luc Godard. Imaginacje” reżyser zastanawia się nad współczesną rolą kina, analizuje i poddaje krytyce jego niezdolność do rozpoznania okrucieństw XX i XXI wieku, w tym Holokaustu i konfliktu na Bliskim Wschodzie, pyta o powinności twórców oraz odbiorców filmowego spektaklu. Eksperymentując z proporcjami obrazu, montażem, kolorami i dźwiękiem próbuje dostrzec to, co skrywa się pod jego powierzchnią.
 
– Większość filmów… skupia się na prezentowaniu czegoś, co się wydarza. Zaledwie kilka zaś mówi o tym, co się nie dzieje. Mam nadzieję, że mój film dotyka tego wymiaru – mówił reżyser podczas konferencji prasowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.
 
„Jean-Luc Godard. Imaginacje” to pierwszy od 16 lat obraz Godarda wprowadzany na ekrany polskich kin.
ZWIASTUN:
https://www.youtube.com/watch?v=_dD5Hg6e9-s