Instytut Pileckiego, Warszawska Szkoła Filmowa i kino Elektronik zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu „Ułaskawienie” połączony z dyskusją z udziałem reżysera – Jana Jakuba Kolskiego.

Moderacja: Małgorzata Gąsiorowska – Instytut Pileckiego

Bezpłatne wejściówki na pokaz dostępne w kasach kina „Elektronik” od 17 stycznia.
———————
30 stycznia (środa)
Kino Elektronik, ul. Gen. Zajączka 7, Warszawa
Projekcja: godz. 18.00
Dyskusja o filmie: około g. 19.50

O FILMIE
1946. Syn Hanny i Jakuba – żołnierz AK – zostaje zastrzelony przez UB. Nowa władza bezcześci zwłoki, urzędnicy upokarzają pogrążonych w żałobie rodziców. Hanna i Jakub postanawiają za wszelką cenę zapewnić synowi godny pochówek. Wykradają trumnę z ciałem syna, by zabrać ją do znajdującej się przy wschodniej granicy Kalwarii Pacławskiej. O podróży dziadków przez pogrążoną w powojennym chaosie Polskę opowiada ich siedemnastoletni wnuk.

Na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2018 obraz zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz (Jan Jakub Kolski), nagrodę za główną rolę kobiecą (Grażyna Błęcka-Kolska) oraz za najlepsze kostiumy (Monika Onoszko).

GOŚĆ SPECJALNY:
Jan Jakub Kolski – reżyser, scenarzysta, operator, także pisarz. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i na świecie. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

O CYKLU
„Obrazy Historii” to cykl pokazów filmów o tematyce historycznej. Raz w miesiącu Instytut Pileckiego oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają na projekcję filmu oraz spotkanie z twórcami i historykami. Wspólnie dyskutujemy, szukamy znaczeń, jakie niosą ze sobą prezentowane obrazy, zastanawiamy się nad prawdami i mitami obejrzanych historii oraz tym, jak obecnie wpływają na nasze postawy.

Zdjęcie: kadr z filmu autorstwa Łukasza Bąka.