Wraz z firmą Spectator zapraszamy na specjalny, przedpremierowy pokaz filmu VIA CARPATIA – 20 listopada o godz. 20:30.

Po projekcji naszymi gośćmi będą autorzy obrazu Klara Kochańska-Bajon i Kasper Bajon oraz odtwórcy głównych ról Julia Kijowska i Piotr Borowski.

 

O FILMIE:
Jest lipiec 2016 roku. Europa żyje mistrzostwami w piłce nożnej, niepokojącymi informacjami o puczu w Turcji, zamachu w Nicei, konflikcie w Syrii i fali uchodźców wojennych napływającej na kontynent przez tzw. „szlak bałkański”. Julia i Piotr są dobrze sytuowaną parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą o wakacjach. Ich plany zmienia matka Piotra, która prosi go by pojechał po ojca – uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo wątpliwości i oporu Julii, postanawia spełnić prośbę matki. Dystans dzielący ich eleganckie mieszkanie w Warszawie od obozów uchodźców w Grecji i Macedonii to niespełna 2000 km. W czasie podróży Julia i Piotr uświadamiają sobie, jak blisko ich komfortowego życia dzieje się to, co dotychczas widzieli tylko w telewizji.
VIA CARPATIA to kino drogi, poruszające w odważny sposób kwestie związane nie tylko z kryzysem migracyjnym, ale również pokazujące obojętność i hipokryzję trawiącą europejskie społeczeństwa.

reż. Klara Kochańska, Kasper Bajon
prod.: Polska 2018
czas trwania: 75 min.
obsada: Julia Kijowska, Piotr Borowski, Bajram Severdžan, Dorota Pomykała

JOANNA KOS – KRAUZE O FILMIE „VIA CARPATIA”
„Kameralny film o „dużych historiach”. Historia kryzysu migracyjnego, naszej obojętności, egoizmu, samotności i bezradności. Jest w tym filmie jednak wiele czułości i nadziei, że każdy z nas ma przestrzeń i wolę na spotkanie Innego, Obcego. Że jest to spotkanie możliwe. Najpierw jednak trzeba się spotkać z własnymi lękami. Mądre kino zrobione z wielką dojrzałością przez Mądrych Twórców. Wspaniały formalnie obraz, znakomite dialogi, hipnotyczny rytm. Ten film został we mnie.”

GRAŻYNA TORBICKA O FILMIE „VIA CARPATIA”
„Brawa dla twórców Via Carpatia za subtelne, a zarazem mocne podjęcie tematu uchodźców. Bez zbędnych słów Julia i Piotr (Kijowska i Borowski) zabierają nas w podróż pełną wątpliwości, znaków zapytania, na spotkanie z nieznanym. Bardzo ciekawy film.”

Bilety dostępne w kasie kina oraz on-line
https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-via-carpatia-45334?id=219316