Warszawska Szkoła Filmowa, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami oraz Ambasada Japonii zapraszają na pokaz filmu „Persona non grata” w reżyserii Cellina Glucka.

W dyskusji po filmie udział wezmą:
Martyna Rusiniak-Karwat
Ewa Pałasz-Rutkowska


O filmie:
Historia japońskiego dyplomaty, Chiune Sugiharze (1900-1986), który w czasie II wojny światowej, latem 1940 roku, pełniąc funkcję wicekonsula w Kownie, wystawiał wizy tranzytowe do Japonii polskim i litewskim Żydom, uciekającym przed nazistami. Sugihara na własną odpowiedzialność wydawał wizy wszystkim aplikującym, bez względu na to, czy spełniali wszystkie konieczne warunki. Pracując kilkanaście godzin na dobę, wypisał ręcznie 2139 wiz. Ponieważ były one wystawiane na głowę rodziny, liczba uratowanych dzięki nim osób wynosi kilka tysięcy. Sugihara zaryzykował tym samym swoją karierę i reputację, a także bezpieczeństwo swojej rodziny.

W filmie wystąpili polscy aktorzy, m.in. Borys Szyc, Agnieszka Grochowska i Zbigniew Zamachowski.

O uczestnikach debaty:
Dr Martyna Rusiniak-Karwat (Instytut Studiów Politycznych PAN) – historyk i politolog, specjalizuje się w studiach nad Zagładą i dziejami polskich Żydów po 1945 roku.

Prof. dr hab. Ewa Pałasz-Rutkowska (Katedra Japonistyki, Wydział Orientalistyczny UW) – japonistka, zajmuje się m.in. historią i kulturą Japonii, historią stosunków polsko-japońskich. Autorka książek: „Polityka Japonii wobec Polski 1918-1941”, „Historia stosunków polsko-japońskich” (wraz z Andrzejem T. Romerem).

 

Wstęp wolny!

Wejściówki na pokaz i dyskusję są dostępne w kasach kina “Elektronik”. Kasy są czynne codziennie od godz. 16.00.
Osoby posiadające wejściówki powinny przybyć do sali do godz. 16.50. Później wejściówki nie będą honorowane.

O cyklu:
„Obrazy Historii” to cykl pokazów filmów o tematyce historycznej. Raz w miesiącu Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają Państwa do obejrzenia filmu oraz wzięcia udziału w spotkaniu z twórcami i historykami. Wspólnie będziemy dyskutować, zastanawiać się nad prawdami i mitami obejrzanych historii, szukać znaczeń jakie niosą za sobą prezentowane obrazy, a także jak obecnie wpływają na nasze postawy.

Partnerzy:
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej
Narodowe Archiwum Cyfrowe