Ideą projektu jest ocalenie od zapomnienia, ludowych kołysanek i piosenek, które są ukryte głęboko w pamięci ludzi starszych. Utwory te znacznie różnią się od popularnych, wszystkim znanych usypianek. Ujmują niebanalną tematyką, linią melodyczną i bogatym słownictwem. W głowach naszych babć i dziadków jest wiele muzyki, która nigdy nie ujrzała światła dziennego. Proste, ludowe melodie zagrane w nowoczesnych aranżacjach wzruszają, wyciszają i chwytają za serce.

Skąd pomysł?

85 letnia babcia Natalia, śpiewająca kołysanki swoim prawnukom, zainspirowała autorkę do stworzenia tego projektu.

To wydarzenie zachęciło do poszukiwania kołysanek w różnych zakątkach Polski.

Autorka odwiedziła więc domy spokojnej starości, wsie… i rozmawiała z ich mieszkańcami, nagrywała ich śpiew . Spotkała między innymi Pana Stanisława z okolic Łowicza. Zaprezentował on  swój ogromny dorobek muzyczny, zaśpiewał kilka kołysanek i poczęstował pysznym kompotem. Pani dyrektor Domu Artystów Weteranów Scen Polskich  w Skolimowie, Grażyna Grałek, zaangażowała w projekt swoją mamę. Miła, starsza pani zaśpiewała do  telefonu piosenkę „La lu laj”, na podstawie której powstała pierwsza promująca płytę kołysanka.

Takich historii i spotkań z niesamowitymi, pełnymi energii i radości ludźmi, było wiele. Każdemu z nich towarzyszyły wielogodzinne opowieści, wspomnienia, radość a niekiedy i łzy. Dla tych ludzi możliwość udzielenia nam pomocy była nieoceniona.

Zaowocowało to, wydaniem płyty, na której tradycja spotkałaby się z nowoczesnością, a bogactwo dźwięków i słów, porusza nie jedno serce.

Album „Szeptam.” może stać się, osobistym pamiętnikiem przekazanym kolejnym pokoleniom.

Wśród autorów aranżacji znaleźli się znakomici muzycy tj. Zdzisław Kalinowski, Wiktor Tatarek , Kacper Zasada.

Pierwszy utwór jaki powstał nosi tytuł ,,La lu laj’’. Został do niego nagrany teledysk przy współpracy Anny Salomon- Kalinowskiej oraz dzieci z Małej Filmówki. Debiut radiowy tego utworu odbył się podczas audycji ,,Piosenko Teka’’.

Kolejno ukazały się dwa utwory ,,Chysiały chysiały’’ oraz ,,Synku’’.

Kołysanki niedzisiejsze zostały docenione przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Folklorystycznej którego tematem przewodnim była ,,Ceremonia Narodzin’’. Aneta Strzeszewska z zespołem zagrała tam koncert podczas Gali Finałowej Festiwalu. Publiczność usłyszała tam wszystkie kompozycje które znalazły się na płycie .

Autorka rok temu poprosiła o wsparcie finansowe niezbędne do nagrania utworów , darczyńców za pomocą platformy Polak Potrafi. Udało się jej uzbierać część środków finansowych, które dały możliwość do rozpoczęcia prac nad płytą.

Darczyńcy otrzymali mnóstwo wspaniałych nagród rzeczowych. Teraz  czeka na nich również album ,,Kołysanki niedzisiejsze’’.

Muzycy którzy wzięli udział w nagraniach:

Wiktor Tatarek- gitary, fortepian

Tomasz Zieliński, Kacper Zasada- bas/ kontrabas

Przemysław Kuczyński, Bartosz Nazaruk- bębny, perkusjonalia

Elżbieta Drozdowska- flet

Agata Wojciechowska- obój

Michał Kowalski- fortepian

www.szeptam.pl

Bilety w cenie – 5 zł do nabycia w kasie kina