8 i 9 kwietnia International Art Fair Warsaw 2016 zagości w Elektroniku. Zapraszamy na cztery pokazy specjalne filmów artystycznych i filmów o sztuce:
(dla posiadaczy karnetów/zaporeszeń IAF2016 bilety w cenie 11 zł dostępne w kasie kina)

Pina / Piątek 8 kwietnia 19:30 / kup bilet

Wim Wenders (Paris, Texas, Buena Vista Social Club) składa hołd twórczości choreografki Piny Bausch.

Reżyser zarejestrował najważniejsze przedstawienia artystki: Święto wiosny, Vollmond i Café Müller. Poprosił także członków jej zespołu o wykonanie części układów na ulicach niemieckiego Wuppertalu.

Pina to hymn na cześć sztuki i najdelikatniejszych wartości – uczuć, piękna, szacunku dla drugiego człowieka.

 

Na skrzyżowaniu wichrów / Piątek 8 kwietnia 21:45 / kup bilet

Tragedia powojennych losów krajów wcielonych do ZSSR, widziana oczami Erny, młodej matki, jednej z ponad czterdziestu tysięcy Estończyków wysiedlonych na Syberię.

Oparty na listach i pamiętnikach Erny scenariusz „Na skrzyżowaniu wichrów” opowiada o niezłomności ducha. W obliczu mrozu, głodu, upokorzenia i pracy ponad ludzkie siły, Erna nie straci wiary w to, że uda jej się wrócić do ojczyzny, odnaleźć ukochanego męża i odbudować życie rodziny.

 

Marina Abramović: artystka obecna / Sobota 9 kwietnia 19:00 / kup bilet

Marina Abramović – ikona body artu i performancu – jest supergwiazdą świata sztuki. Córka jugosłowiańskich partyzantów, od 20 lat mieszka w Nowym Jorku, od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, konsekwentnie redefiniując to, czym jest i czym może być sztuka współczesna, a jej narzędziem jest własne ciało, którego granice i wytrzymałość bezwzględnie testuje.

Abramović jest bohaterką nagrodzonego publiczność tegorocznego Berlinale dokumentu Matthew Akersa, pokazującego jej życie i twórczość przez pryzmat jednej z najbardziej spektakularnych akcji artystycznych, które przeprowadziła. Reżyser pokazuje Marinę w trakcie prac nad indywidualną wystawą w nowojorskim MoMA, ale też śmiało wkracza w jej prywatne życie, tworząc portret zabawnej, inteligentnej kobiety obdarzonej niezwykłą charyzmą i siłą.

 

Shirley – wizje rzeczywistości / Sobota 9 kwietnia 21:00 / kup bilet

Edward Hopper fascynował pisarzy, reżyserów i muzykó – to jeden z najczęściej cytowanych w filmach malarzy. Inspirował Alfreda Hitchcocka, Jima Jarmuscha, Martina Scorsese, Wima Wendersa, Terrence’a Malicka, Sama Mendesa, czy Andrzeja Wajdę.

Reżyser Gustav Deutsch zaczyna swoje „wizje rzeczywistości” tam, gdzie kończy się narracja malarza. Wychodzi od kilkunastu najbardziej znanych prac artysty, które „ożywają”. Deutsch napisał scenariusz filmu z przekonaniem, że nic tak nie oddaje sytuacji kraju, jak losy wyjętych z tłumu indywidualności. W ich życiu – jak w kropli wody – odbijają się wielka polityka, obyczajowość, przemiany społeczne, rewolucje świadomości. Wydarzenia, nazwiska, mity wpisane w zbiorową pamięć przewijają się w monologach wewnętrznych Shirley, amerykańśkiej everygirl lat 30.