Z okazji 90. urodzin Andrzeja Wajdy, Urząd Dzielnicy Żoliborz i Kino Elektronik zapraszają na maraton filmowy i spotkanie z reżyserem. 9 marca od godziny 12:00. Wstęp wolny.

W ramach obchodów jubileuszu Andrzeja Wajdy, odbędzie się maraton filmowy:
12:00 Niewinni Czarodzieje / Polska 1960, 83 min
14:00 Człowiek z Żelaza / Polska 1981, 147 min
19:00 Wałęsa. Człowiek z Nadziei + spotkanie z Andrzejem Wajdą
21:30 Człowiek z Marmuru / Polska 1977, 153 min.

Organizatorzy: Przewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy Adam Buława i Burmistrz Dzielnicy Żoliborz Krzysztof Bugla oraz Kino Elektronik.

 

Niewinni Czarodzieje, reż. Andrzej Wajda, Dramat/Psychologiczny, Polska 1960, 83 min
Niewinni Czarodzieje fotos | 90 urodziny spotkanie Andrzej Wajda maraton filmy Kino ElektronikStudium psychologiczne dwojga młodych ludzi circa 1960. On – młody lekarz sportowy, „po godzinach” jazzman w piwnicy muzycznej. Wygórowanych ambicji nie ma, marzy o domku i samochodzie, do uczuć nie przywiązuje większej wagi. Ma swoje sposoby budowania pewności siebie – tleni włosy, jeździ na motocyklu, jego kawalerka to pusta nora pełniąca funkcję pokoju z różnymi trofeami i fotografią Einsteina. Ona – to dziewczyna spotkana przypadkowo w lokalu muzycznym. Nic bliższego o niej nie wiadomo. Para spędza ze sobą noc. W miarę upływu czasu beztroska erotyczna gra przeradza się w rozbieranego pokera. W grze w „zapałki” stawka jest wysoka: jeśli dziewczyna przegra, odda się Bazylemu. Ostatecznie jednak ten nie korzysta z okazji. Cynizm, nonszalancja, swoboda obyczajowa bohaterów są jedynie maską, pod którymi kryją się uczucia lub chociażby tęsknota za nimi… (opis via film polski)


Człowiek z Żelaza, reż. Andrzej Wajda, Dramat/Polityczny, Polska 1981, 147 min
Człowiek z Żelaza | 90 urodziny spotkanie Andrzej Wajda maraton filmy Kino ElektronikFabuła filmu jest kontynuacją losów rodziny Birkutów, przedstawionych w filmie Wajdy z 1976 roku „Człowiek z Marmuru”. Syn Mateusza Birkuta, Maciek Tomczyk, jest robotnikiem w stoczni gdańskiej. Jest także aktywnym działaczem komitetu strajkowego. Dziennikarz radiowy Winkel otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Tomczyka, przyjeżdża do Trójmiasta, gdzie bezskutecznie próbuje się przedostać na teren strajkującej stoczni. Aby uzyskać przepustkę na teren stoczni, Winkel odwiedza rodzinę działaczki związkowej Wiesławy Hulewicz. Dowiaduje się o małżeństwie Agnieszki, która w roku 1976 robiła film o Birkucie, z Maćkiem Tomczykiem. Teraz Agnieszka osadzona jest w areszcie za popieranie strajku. Dzięki znajomościom w milicji Winkel uzyskuje widzenie z nią. Dziewczyna opowiada dziennikarzowi – zna go z resztą z czasów pracy w telewizji – historię swej znajomości i małżeństwa z Birkutem. (opis via film polski)

 

Wałęsa. Człowiek z Nadziei, reż. Andrzej Wajda, Dramat/Polityczny, 119 min
Wałęsa. Człowiek nadziei | 90 urodziny spotkanie Andrzej Wajda maraton filmy Kino Elektronik

Zdobywca Oscara Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty.

Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń.

Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.

 

Człowiek z Marmuru, reż. Andrzej Wajda, Dramat/Polityczny, Polska 1977, 153 min.
Człowiek z Marmuru, 90 urodziny spotkanie Andrzej Wajda maraton filmy Kino ElektronikRok 1952. Na centralnym placu Nowej Huty ekipa robotników zdejmuje gigantyczny portret przodownika pracy Mateusza Birkuta.

Rok 1976. Na korytarzu gmachu telewizji 24-letnia dyplomantka szkoły filmowej Agnieszka przekonuje redaktora, że film, który chce zrobić o Birkucie, jest potrzebny i ważny. Po dyskusjach uzyskuje sprzęt, taśmę. Montażystka wybiera dla niej strzępy starych taśm, z których wyłania się zarys wizji Nowej Huty w początkach budowy kombinatu: błoto, zmęczenie, trudne warunki bytowania – i zaraźliwy, niekłamany entuzjazm junaków SP. Jest wśród nich Mateusz Birkut, chłop spod Krakowa, murarz wsławiony rekordem: w 5-osobowym zespole ułożył w ciągu zmiany 30 tysięcy cegieł.

Szukając Birkuta, Agnieszka odnajduje szereg postaci – filmowców, przodowników pracy, działaczy partyjnych i związkowych, byłych przyjaciół i miłości, z których każda odkrywa przed nią kawałek tajemnicy. W labiryncie polityki, interesów i historii, którą każda ze stron chce widzieć inaczej, młoda reżysera uświadamia sobie, że mimo przeciwności nie wolno jej rezygnować, że doprowadzenie sprawy do końca jest ważniejsze, niż ewentualne dokończenie filmu. (opis via film polski)