Film „Ridden by Nature” to efekt dziesięcioletniej współpracy między Kathi von Koerber i tancerzem butoh, Atsushim Takenouchi, to film o spotkaniu człowieka z naturą w jej najbardziej ekstremalnej postaci. Po raz pierwszy uczestniczymy w tak bezpośrednim dialogu człowieka z przyrodą – doświadczeniu czysto zmysłowym, pozawerbalnym.

Film uchwyca zderzenie dwóch światów, kontrast ludzkiego życia i prastarej ziemi. Chociaż mamy wielką moc nad naturalnymi źródłami, wydajemy się maleńcy i nic nieznaczący w otoczeniu srogiej natury. Częściowo mit, częściowo medytacja jest też hołdem dla najbardziej witalnego elementu Matki Ziemi, jej krwiobiegu – wody z rozpuszczających się lodowców. Oddając jej cześć, film zwraca uwagę na obecny kryzys wodny, często lekceważony, a przecież kluczowy dla ludzkiego przetrwania.

Pokaz: 2016-02-21 18:30:00

kup bilet

ATSUSHI TAKENOUCHI – mistrz butoh. Od 1980 roku członek grupy Hoppo-Butoh-ha. Jego ostatnie wspólne przedstawienie z grupą – „Takazashiki”(1984) było opracowane przez twórcę butoh Tatsumi Hijikata. Atsushi rozpoczął własną drogę „Jinen Butoh“ w 1986; stworzył m.in. spektakle solo „Itteki” i „Ginkan”, łączące uniwersalny obraz natury, ziemi, czasów odległych i impresji chwili, spotkania z ludźmi i otoczeniem. Z projektem JINEN odbył w Japonii 3. letnią podróż wykonując w tym czasie 600 improwizacji. Uczył się u twórcy butoh Kazuo Ohno i jego syna – Yoshito. Od 2002 przebywa głównie w Europie współpracując z tancerzami i aktorami z Francji, Polski, USA i innych krajów. Występował na festiwalu w Avignon, na Paris Butoh Festival i New York Butoh Festival, na których prezentował swe spektakle solo.

Ridden by Nature ATSUSHI TAKENOUCHI

Spotkanie z Atsushim Takenouchi w Kinie Elektronik oraz projekcja filmu „Ridden by Nature” jest organizowana we współpracy z Fundacją POMPKA, która w ramach projektu BUTOHSFERA prowadzi – objęty patronatem Ambasady Japonii – cykl spotkań z Japońskimi Mistrzami Butoh. Mistrz Atsushi Takenouchi w Polsce przebywa na zaproszenia Fundacji.

Ridden by Nature ATSUSHI TAKENOUCHI